Tuesday, March 16, 2010

МЕХНДИ – ТРАДИЦИЯ ОТ ВЧЕРА, МОДА ДНЕС

Запленена от древната култура на Индия, Китай и Африка и от красотата и изяществото на изкуството за рисуване с къна, просто нямаше как да остана настрана и да не започна да рисувам мехнди. Благодарение на приятелите ми от Индия се запознах с техниката за рисуване на тези красиви дизайни, които се превърнаха в задължителен аксесоар при партита и празненства.

Открих, че няма по- оригинален и лесен начин от мехнди, винаги да спираш погледите върху себе си, да изненадаш приятелите си с нещо различно и красиво, и едновременно с това да сменяш дизайна с друг винаги, когато ти омръзне! Сменяме бижутата, прическите си, добавяме и махаме толкова много аксесоари към облеклото си, защо да не сменяме и татуировките също така лесно и безболезнено!
Винаги искаме да ни забележат, да се отличим с оригиналност и едновременно с това да изглеждаме красиви, а за много жени по цял свят мехнди е идеалният начин да постигнат това!

Мехнди (Mehndi ) или древното изкуство за рисуване на тялото с къна, се е првърнало от трядиционен ритуал, в елегантен, моден аксесоар за много дами. Това изкуство ни дава възможността да „облечем” тялото си в красиви и нежни дизайни, без да го подлагаме на неприятната процедура по татуирането, и избягвайки напълно нежелани реакции на кожата след това, а когато ни омръзне можем лесно да го отстраним и заменим с нов дизайн.

Какво всъщност представлява къната?

Къната, Lawsonia inermis („henna” или “hina”) носи името на растението, от което се приготвя: http://en.wikipedia.org/wiki/Henna
Червеният цвят се извлича от листата и клонките на храста, след като се изсушат и се стрият на прах. Растението вирее в страни с горещ тропически климат, като Индия, Арабските страни, Мароко и други в Азия и Африка.

Стрита на прах, къната се смесва с вода и лимонов сок до получаването на каша с тъмно-зелен или кафяв цвят, която се нанася върху кожата и я оцветява.





Черна къна?

Важно е да се отбележи, че Мехнди се рисува с НАТУРАЛНА къна и не се смесва с допълнителни химикали и оцветители. Цветът, който се получава след нанасяне върху кожата варира според типа кожа от червен до кафеникаво – оранжев или кафеникаво – червен.
За съжаление всяко лято по курортите и в някои студиа виждам употребата т.нар. „черна къна”, която няма нищо общо с растението, от което се прави къната и може да бъде изключително вредна за кожата. Черната къна предизвиква силни алергични реакции при някои хора и особено при тези с чувствителна кожа. Резултатите могат да оставят трайни следи и белези върху кожата, като мястото наподобява на изгорено – силно зачервено и покрито с мехури пълни с течност: http://www.hennapage.com/henna/ppd/index.html
НЯМА натурална черна къна. Този вид „къна” се приготвя със синтетичното вещество p-Phenylenediamine (PPD) (p-фениленедиамин) и е изключително опасна.

Моят съвет е, където и да отидете да си направите временна татуировка, винаги искайте информация какъв оцветител се използва, ако всичко е наред винаги ще Ви обяснят какво съдържа „къната”.


Грижа след нанасяне?


Винаги след като нанеса къната следват много въпроси, така че тук реших да отговоря на най- често задаваните, а именно:

Колко време ще се задържи цвета?
Цвета се задържа от една до две седмици. След нанасяне къната трябва да престои върху кожата поне 4 часа, след което се отстранява. Мястото остава оцветено в оранжево, като следващите 2 дни цвета потъмнява и в зависимост от типа кожа става червен, червеникаво- кафяв или кафеникаво- оранжев.

Ако намокря мястото където е била къната, ще се измие ли рисунката?
Не, но е желателно мястото да не се мокри 24 часа след нанасянето на къната защото ще избледнее. За да се запази по- дълго цвета е добре преди да си вземете душ да нанесете вазелин или маслиново масло върху рисунката, за да се запази по- дълго цвета.

Безопасна ли е къната за кожата ми?
Къната се приготвя с вода и лимонов сок (в някои страни добавят специални ертерични масла) и е напълно безопасна за кожата, тъй като не съдържа изкуствени оцветители и химикали. Подходяща е и за деца - забавление +"тауировка" са голямо приключение за мъниците.

Мога ли да оставя къната да престои върху кожата повече от 4 часа?
Можете и е желателно, тъй като цвета ще стане по- тъмен. Къната може да престои върху кожата до 48 часа.
















Забавно е как една толкова стара и древна традиция изведнъж се превръща в моден хит. На Запад мехнди е популярно под името “henna”, което всъщност произлиза от арабското име на растението – „hina”.
Заинтригувани от красивите дизайни изрисувани по телата, мехнди е станало способ на много жени по цял свят да изразят себе си и своята индивидуалност.

Всъщност корените на това древно изкуство произлизат от Африка и датират от 5000г. пр.Хр. , където са открити рисунки с къна по ръцете на фараоните. Считало се, че това ще ги предпази от злите сили по пътя им към отвъдния свят.
По- късно къната е пренесена и в Азия, където и до днес мехнди не е забравен обичай.
В Индия се рисуват и мъже и жени, като повода най- често е празненство, Нова Година или сватба.
Най- често изобразяваните мотиви са: лотус, манго, паун и риба. Дизайните се съчетават с тоалета – ако роклята има даден вид цветя или бродерии, те се рисуват върху ръцете и краката.



Ако желаете да получите повече информация или красив мехнди дизайн, можете да се свържете с мен на:



henna.art.designs@gmail.com

No comments:

Post a Comment